Budapeszt – nadrabianie zaległości 1

Postanowiłem nadrobić zaległości, bo zaczyna sie „gorący” sezon wyjazdowy i mogę coś przegapić.
Już wcześniej opisałem budapesztańskie termy i oddalone od Budapesztu o kilkanaście kilometrów miasteczko Szentedre z Muzeum Marcepanu, stad do tego wracać nie będę.
Od początku.
Budapeszt jest fajnym, przyjaznym i pełnym atrakcji miastem, godnym polecenia na dlugoweekendowy wypad. Już sam do niego dojazd zmusza do wzięcia tej propozycji pod uwagę. Po połączeniu A4 z A1 w kierunku Czech ( droga przez Ostrawę a nie Cieszyn ) powoduje, że jadąc z Katowic, praktycznie nie zjeżdżamy z autostrady. Proponowana przez nawigację droga przez Brno, Bratysławę do Budapesztu to z kilkoma postojami ok. 8 godz podróży.
Uwaga – na odcinkach Gliwice – Ostrawa nie ma stacji benzynowej ( ważne przy powrocie ), a pomiędzy Brnem a Bratysławą bardzo nieliczne. Tak, że obowiązuje zasada jazdy z dużym zapasem paliwa.
Z ważnych informacji podróżnych jeszcze jedna. Niewarto kupować winietki na autostrady węgierskie zaraz na granicy. Ceny ok 1/3 wyższe niż kilka kilometrów dalej – myśmy wtopili.
Gdzie mieszkać.
Wybór jest ogromny. W zależności od zasobności portfela i potrzeb własnych wybór jest przeogromny. Ale…. atrakcyjne oferty szybko uciekają. Jest to calorocznie miasto turystyczne. Warto więc wcześniej zaplanować wyjazd. My wybraliśmy Hotel Charles
Przyjazny, czysty z pokojami jak lotnisko, w każdym malutki aneks kuchenny i co dla nas ważne z możliwością zakwaterowania z psem – nawet tak dużym jak Labrador. Własny parking i dobre, obfite śniadania na które dostaliśmy po krótkich negocjacjach po 5 EUR / osobę / posiłek zniżki, a jeżeli dodać położenie hotelu 1/2 h spacerem od centrum, 1/2 h od wzgórza Gellerta i tuż przy samym przystanku autobusowym to jest on bardzo O.K i godny polecenia.
Przeczytaj teraz szanowny czytelniku wcześniejszy tekst o budapesztańskich termach, co ułatwi Ci z nich skorzystanie jeszcze przed wyjściem z hotelu.
Co zwiedzić? Co zobaczyć? Opisują to wszystkie przewodniki, więc nie będę sie nad tym rozwodził.
Dam jedynie praktyczne wskazówki. Najważniejszą z nich jest, że poruszamy się pieszo, metrem i autobusami. Stąd warto kupić inny bilet na tą komunikację niż jednorazowy. My oczywiście zorientowaliśmy się po dwóch dniach i trochę kasiorki uciekło :(. Ale by każdy Polak nie był mądry po szkodzie, przypominam o tej możliwości teraz. Oczywiście kombinacji jest wiele ( bilety kilkugodzinne, jedno- i kilkudniowe oraz rodzinne) a o wszystkich można się dowiedzieć w kasach metra.
No to co? Dojechaliśmy, zakwaterowaliśmy się i teraz pora na zwiedzanie i jedzenie.
Ale to w następnym wpisie.
Dla osłody krótki filmik i fotka – pychotka. Pierwszy raz jadłem ciasto z grilla.
Pozdrawiam.
Chmurka.

http://www.youtube.com/watch?v=ra6PJiELLQ8&feature=youtu.be

Ciacha z grilla

Reklamy

Informacje o Chmurka

Ukończyłem Śląską Akademię Medyczną. W latach 1987 - 2000 pracowałem jako lekarz w Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskałem I-szy i II-gi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W latach 2001-2007 byłem Dyrektorem ds Sprzedaży w firmie farmaceutycznej, a w latach 2008-2009 Dyrektorem ds Sprzedaży i Partnerstwa Biznesowego w SCANMED S.A. w Krakowie. Obecnie prowadząc własną działalność gospodarczą pracuję w Ośrodku Medycznym TOMMED w Katowicach, pełniąc funkcję Kierownika Poradni Specjalistycznych oraz Key Account Manager-a. Możecie znaleźć mnie na stronie Facebook'a jako PIÓRKIEM CHMURKI lub Twitter'a pod #piorkiemchmurki. Zapraszam. I graduated from the Silesian Medical Academy. In the years 1987 - 2000 worked as a physician in the Department of Cardiology of the Upper Silesian Medical Centre in Katowice Ochojec, where I received my I-st and II-nd degree of specialization in the field of internal medicine. In 2001-2007 I was Director of Sales at a pharmaceutical company, and in 2008-2009 as Director of Sales and Business Partnership in SCANMED SA in Krakow. Currently running his own business working in TOMMED Medical Center in Katowice, serving as Head of the Outpatient Clinic and Key Account Manager. You can find me on the side of Facebook as a Piórkiem Chmurki https://www.facebook.com/PiorkiemChmurki or Twitter at # piorkiemchmurki. Welcome.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Węgry, Zagranica i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s