Budapeszt – nadrabianie zaległości 4 – Dzień III

No i nadszedł dzień wyprawy na wyspę Świętej Małgorzaty i włóczenie się po centrum Budapesztu. Do wyspy, która jest ogromnym i dość zadbanym typowym terenem rekreacyjnym można dojechać tramwajem lub metrem. Należy kierować się w kierunku Mostu Małgorzaty, który łącząc Budę z Pesztem jednym filarem oparty jest właśnie na wyspie.

Ogromny, zielony teren Budapesztu służący rekreacji i uprawianiu sportu. Dla właścicieli psów ważna wiadomość – budapesztański spacerniak dla czworonożnych pupili 🙂 – bez smyczy. Ścieżki spacerowe i do biegania ( te ostatnie wyłożone tartanem ), ogromne połacie trawy, kilkudziesięcioletnie platany, które w okresie kwitnienia rozsiewają woń swoich perfum – wszystko to sprzyja wypoczynkowi. Jeżeli dodamy do tego ogromny kompleks otwartych basenów, baseny zadaszone stanowiące Centrum Przygotowań Olimpijskich węgierskich pływaków oraz hotel z termami ( opisałem wcześniej – Budapesztańskie Termy ), to rzeczywiście możemy nazwać Wyspę Świętej Małgorzaty centrum rekreacyjnym Budapesztu.

DSCN8017

Długi, przyjemny spacer przez całą wyspę zajmie nam nawet do 2-3 godzin, ale w okresie letnim można tutaj spędzić i cały dzień nie nudząc się, ku uciesze dzieci i psiaków. Spacer kończymy wchodząc na most Arpad Hid, który podobnie jak most Małgorzaty jednym przęsłem wspiera się na wyspie. Proponuję kierować się do stacji metra lub podjechać do centrum tramwajem lub autobusem.

Zostało nam do zwiedzenia centrum. Proponuję spacer ulicą Vaci i dojście do jednego z bardziej ulubionych placów mieszkańców Budapesztu placu Vörösmarty. W okresie okołosylwestrowym spełniał on jeszcze funkcję miejsca adwentowego targu, gdzie można było kupić pamiątki, ale przede wszystkim dobrze zjeść, a jeszcze lepiej wypić. Z resztą był to główny plac obchodów ulicznego Sylwestra 2012/2013. Warto w czasie spaceru pozadzierać głowę i napawać się widokiem bogatych elewacji otaczających nas budynków.

DSCN7768 DSCN7976 DSCN3468 DSCN3426

Vorosmarty Ter Budapeszt

Vorosmarty Ter Budapeszt

Vorosmarty Ter Budapeszt

Vorosmarty Ter Budapeszt

Czyż nie można nazwać Budapesztu „małym Paryżem”?

Wypadało by zobaczyć jeszcze największą w Europie i drugą co do wielkości na świecie Wielką Synagogę,

DSCN8076

coś znowu przejeść w fantastycznej restauracji La Porta di Toarmina http://pl.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g274887-d1130933-r25354219-La_Porta_di_Taormina-Budapest_Central_Hungary.html, zrobić ostatnie zakupy

iIMG_1686

i możemy pomału wyjeżdżać.

Wycieczkę do oddalonego o ok. 30 km od Budapesztu małego miasteczka Szentedre, słynącego od lat z produkcji marcepanu oraz obowiązkowej wyprawy do budapesztańskich term opisałem wcześniej.

Życzę wszystkim by pobyt w Budapeszcie był udany, a jestem przekonany, że będzie niezapomniany i wielkrotnie do tego miasta będziecie wracać.

Pozdrawiam. Chmurka

Reklamy

Informacje o Chmurka

Ukończyłem Śląską Akademię Medyczną. W latach 1987 - 2000 pracowałem jako lekarz w Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskałem I-szy i II-gi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W latach 2001-2007 byłem Dyrektorem ds Sprzedaży w firmie farmaceutycznej, a w latach 2008-2009 Dyrektorem ds Sprzedaży i Partnerstwa Biznesowego w SCANMED S.A. w Krakowie. Obecnie prowadząc własną działalność gospodarczą pracuję w Ośrodku Medycznym TOMMED w Katowicach, pełniąc funkcję Kierownika Poradni Specjalistycznych oraz Key Account Manager-a. Możecie znaleźć mnie na stronie Facebook'a jako PIÓRKIEM CHMURKI lub Twitter'a pod #piorkiemchmurki. Zapraszam. I graduated from the Silesian Medical Academy. In the years 1987 - 2000 worked as a physician in the Department of Cardiology of the Upper Silesian Medical Centre in Katowice Ochojec, where I received my I-st and II-nd degree of specialization in the field of internal medicine. In 2001-2007 I was Director of Sales at a pharmaceutical company, and in 2008-2009 as Director of Sales and Business Partnership in SCANMED SA in Krakow. Currently running his own business working in TOMMED Medical Center in Katowice, serving as Head of the Outpatient Clinic and Key Account Manager. You can find me on the side of Facebook as a Piórkiem Chmurki https://www.facebook.com/PiorkiemChmurki or Twitter at # piorkiemchmurki. Welcome.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Węgry, Zagranica i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s