Góry Izerskie – Leśna, Zamek Czocha, Cieplice.

Opiszę krótko trzydniowy wypad w Góry Izerskie. Motorem jego była moja 79 letnia mama, której ojciec, a mój dziadek był zaraz po wojnie dowódcą garnizonu Wojska Polskiego w Leśnej i organizował władzę ludową na „ziemiach odzyskanych”. Historia dość dziwna, bo dziadek był Powstańcem Sląskim, Piłsudczykiem ( mam zdjęcia jak pełni wartę honorową przed otwartą trumną zmarłego marszałka, „Obrońcą dzieci Lwowa”, AK-owcem. To co on tam robił w tym ludowym wojsku ? Nie wiem. Tak, czy siak mama chciała zobaczyć gdzie spędziła kilka dni w dziecięcych czasach.

Chcę polecić wszystkim nocleg, a nawet dłuższy pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym „Stankowice 86” w Stankowicach 86 , 59-820 Leśna u Państwa Joanny i Grzegorza Chyłek ( podam nr tel, bo i tak jest dostępny w internecie, a trochę trzeba stracić czasu na jego znalezienie +48 665 304 202, +48 661 189 132, e-mail: grzegorz_chylek@wp.pl www.stadninaizery.com

Agroturystykę prowadzi młode małżeństwo, oboje pasjonaci koni. Hodują z ogromnymi sukcesami konie rasy polskiej, co stanowi dodatkową atrakcję pobytu. Apartament w pełni wyposażony, składa się z kuchni,  wyposażonej we wszystkie urządzenia z kuchenką mikrofalową, naczyniami, kieliszkami itp włącznie, dwóch 4-o osobowych sypialni, dużego salonu z kominkiem grzewczym, TV z kanałami z satelity oraz  łazienek. Na ganku grill, stół i krzesła. Ganek wprawdzie zadaszony lecz przez ażurowe deski w czasie deszczu pada na głowę, tak że nie do wykorzystania w porę deszczową. Przy domu mały park zabaw dla dzieci z namiotami, huśtawkami i zjeżdżalnią. Teren super bezpieczny dla dzieci od 3-4 lat i nie trzeba prowadzać je za ręce. Można przywieść czworonożnego przyjaciela, który będzie miał ogromną frajdę. UWAGA – konieczne kalosze i zabranie ze sobą korkociągu. U gospodyni można kupić świeże jajka, w okresie zimowym zorganizować kulig, a letnim przejażdżkę bryczką lub końmi. Super miejsce do wypoczynku – cisza, spokój i ogromne połacie zielonych, pagórkowatych pól. Acha, do Jeziora Leśnieńskiego jest tylko 800m – rybacy! obowiązkowo wziąć wędki. Kilka fotek poniżej.

Agroturystyka Stankowice 86

Agroturystyka Stankowice 86

Agroturystyka Stankowice 86

Stadnina Izerska

Stankowice Gm. Leśna

Stankowice gm. Leśna

Nasza Paula

Stadnina Izerska

Najbliższa miejscowość to Leśna. Trochę podupadłe miasteczko, aczkolwiek z bardzo urokliwym ryneczkiem, z pośrodku umieszczonym miejskim ratuszem. Chyba jedynym ( poleconym przez mieszkańców ) miejscem by zjeść jest Restauracja Toscana, w której serwują na prawdę dobre włoskie żarełko. Polecam.

Ratusz Miejski - Leśna

Rynek w Leśnej

Rynek w Leśnej

Tagiatelle

Pomodoro, Mozzarella, Basilia

Grzechem zaniechania poważnego gatunku jest nie odwiedzenie Zamku Czocha, leżącego w drodze pomiędzy Leśną a Stankowicami, oddalonymi o ok. 5 km od Leśnej. Nie będę przytaczał tutaj historii, bo sięga ona XIIIw i jest w każdym przewodniku, ale pokażę kilka zachęcających fotek i garść informacji praktycznych.

Koniecznie zabierzcie aparat fotograficzny, bo niezrobienie zdjęć jest frustrującym i nieodżałowanym przeżyciem. W kasach kupuje się bilety i należy wybrać opcję z przewodnikiem. Koniecznie! Jeżeli ktoś wcześniej nie przeczytał historii tego zamku, to sympatyczni i bardzo elokwentni przewodnicy opowiedzą ją Wam w czasie wycieczki. Bilety w zależności od tego co chcemy zwiedzać ( to się przekłada na to ile czasu chcemy tutaj spędzić ) kosztują w granicach 15-18 PLN od osoby dorosłej i ok. 12 PLN ulgowy. Przewodnik zabiera grupę ok. 20 osób co 20 minut, jednak jeżeli trzeba czekać nawet 1 godz. na przewodnika to warto! Niestety nieuczciwi z późniejszych godzin dołączają się do grup wcześniejszych, tak że grupa nigdy nie liczy 20 osób a 40 i wtedy jest tłoczno, mniej słychać. Ale to takie typowo polskie cwaniastwo – ja to nazywam chamstwem, na którym wszyscy tracą. Czekając na swojego przewodnika ( my czekaliśmy 40 min ) można obejść cały zamek, wszystkie krużganki, dziedzińce,  miejsca widokowe, można iść do kawiarenki na dobrą kawę lub lody. Można wykupić opcję z pływaniem po jeziorze Leśnieńskim stateczkiem – myślę, że w dobrą pogodę to ogromna frajda i znakomite widoczki zamku z zakola. Z przewodnikiem zwiedza się tylko wnętrze zamku. I należy tam iść. Wiele uśmiechów i radości nie tylko najmłodszym sprawiają „tajemne przejścia”. Kilka fotek poniżej.

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha - Kawiarnia

Widok na Jezioro Leśnieńskie z Zamku Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha

Zamek Czocha - biblioteka

Zamek Czocha - biblioteka

Zamek Czocha - Sala Rycerska

Zamek Czocha

Zwiedzanie zamku w zakresie podstawowym ( bez sali tortur  – uznaliśmy, że przeżywamy je codziennie, więc nic nowego dla nas i nie poszliśmy tam ) i pływania stateczkiem oraz wejścia na wieżę ( zaraz powiem dlaczego nie weszliśmy, zabiera 3-5 godzin. Wejście na wieżę jest na własną odpowiedzialność co zaznacza przewodnik. Napewno roztaczają się z niej cudowne widoki, ale…. Wyślizgane, poutrącane schody szerokości ok. 70cm, a na końcu drewniane schody drabinowe wykluczają wejście tam osobom starszym i małym dzieciom. Poza tym droga wejścia i zejścia są te same, więc trzeba się mijać ze schodzącymi lub wchodzącymi. Kolejka jest długa. Tak więc my zrezygnowaliśmy, aczkolwiek do kolejki ustawiliśmy się. Po ok. 10 min jej bezruchu zrezygnowaliśmy.

Po czymś dla ducha, należy się też coś dla ciała. Nieopodal znajduje się zapora i wodna elektrownia, a nad nimi góruje Restauracja Czocha, którą należy odwiedzić dla wspaniałego żarełka, kawy i roztaczających się z jej tarasów widoków. Zapraszam i polecam. Choć niemrawo poruszająca się obsługa powoduje dłuższe oczekiwanie na zamówienie, to widoki rekompensują wszystko. Restauracja jest częścią hotelu, a za hotelem kilka nowych drewnianych domków. Miejsce na ognisko, plac zabaw dla dzieci, dogodny parking samochodowy – alternatywa naszego miejsca zamieszkania. Popatrzcie.

Jezioro Leśnieńskie widok z Restauracji Czocha Zapora na Jeziorze Leśnieńskim Restauracja i hotel Czocha Elektrownia Wodna nad Jeziorem Leśnieńskim Zapora na Jeziorze Leśnieńskim

W powrotnej drodze udaliśmy się do oddalonych o 38 km od Leśnej Cieplic – sanatoryjnej dzielnicy Jeleniej Góry. Zwiedziliśmy Park Zdrojowy, wypiliśmy kawusię w zdrojowej kawiarni i udaliśmy się w drogę powrotną w kierunku Wrocławia i Katowic.

Cieplice - Park Zdrojowy ieplice - Park Zdrojowy Cieplice - Park Zdrojowy

Kilkanaście kilometrów za Jelenią Górą w kierunku Wrocławia jest miejscowość Kaczorów. Tuż przy drodze nie można przeoczyć Restauracji Nad Potokiem. Polecam. Super żarełko w niezbyt wysokiej cenie. Za 5 osób pełen obiad z napitkami zapłaciliśmy 145  PLN.

Restauracja Nad Potokiem - Kaczorów

Warto odwiedzić te okolice. Oczywiście trzy dni to za mało by zajechać do planowanego Lubomierza ( miejscowość znana z filmu „Sami swoi” ), Świeradowa Zdroju czy zamku w Bobolicach w powrotnej drodze z Jeleniej Góry w kierunku na Wrocław.

Zapraszam w te strony. Pozdrawiam.

Chmurka

Reklamy

Informacje o Chmurka

Ukończyłem Śląską Akademię Medyczną. W latach 1987 - 2000 pracowałem jako lekarz w Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskałem I-szy i II-gi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W latach 2001-2007 byłem Dyrektorem ds Sprzedaży w firmie farmaceutycznej, a w latach 2008-2009 Dyrektorem ds Sprzedaży i Partnerstwa Biznesowego w SCANMED S.A. w Krakowie. Obecnie prowadząc własną działalność gospodarczą pracuję w Ośrodku Medycznym TOMMED w Katowicach, pełniąc funkcję Kierownika Poradni Specjalistycznych oraz Key Account Manager-a. Możecie znaleźć mnie na stronie Facebook'a jako PIÓRKIEM CHMURKI lub Twitter'a pod #piorkiemchmurki. Zapraszam. I graduated from the Silesian Medical Academy. In the years 1987 - 2000 worked as a physician in the Department of Cardiology of the Upper Silesian Medical Centre in Katowice Ochojec, where I received my I-st and II-nd degree of specialization in the field of internal medicine. In 2001-2007 I was Director of Sales at a pharmaceutical company, and in 2008-2009 as Director of Sales and Business Partnership in SCANMED SA in Krakow. Currently running his own business working in TOMMED Medical Center in Katowice, serving as Head of the Outpatient Clinic and Key Account Manager. You can find me on the side of Facebook as a Piórkiem Chmurki https://www.facebook.com/PiorkiemChmurki or Twitter at # piorkiemchmurki. Welcome.
Ten wpis został opublikowany w kategorii dolnośląskie, Polska i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s