Byłem w Raju – Campo Imperatore.

Jeżeli Pan Bóg zaczął tworzyć Wszechświat, to właśnie zaczął robić to tutaj. Jeżeli swymi nieudacznymi poprawkami człowiek zaczął burzyć pracę Boga – to tutaj jeszcze nie dotarł. Byłem w Raju 🙂

Campo Imperatore

Bo jakże można nazwać inaczej rozległy płaskowyż na maksymalnej wysokości 2138 m n.p.m porośnięty szumiącą, zieloną trawą i ziołami, po którym biegają dzikie konie ze źrebiętami, pasą się krowy i owce pilnowane przez psy pasterskie, otoczony górami do 3000m n.p.m z Gran Sasso d’Italia na czele ? I zupełna cisza – tylko szum wiatru. Jest to najpiękniejsze miejsce na Ziemi, które dotychczas widziałem.

Campo Imperatore znajduje się w prowincji L’Aquila ( Włochy – Abruzja ), której stolicą jest miasto o tej samej nazwie, dotknięte w 2009r trzęsieniem ziemi ( o tym w innym wpisie ). Dojazd bardzo łatwy z nadmorskich miejscowości. Kierunek Teramo i dalej autostradą w kierunku L’Aquila. Za jednym z najdłuższych tuneli Europy ( długość 10km ) należy zjechać z autostrady za brązową tablicą Campo Imperatore i pomału piąć się w górę. Sam podjazd to ok 25 km łagodnego i łatwego podjazdu, który można pokonać każdym samochodem, ostatni odcinek około 1-2 km to podjazd o nachyleniu 9%. Droga tych dwudziestu paru kilometrów zajmuje nam ok 2 godz – i nie należy się spieszyć – jesteśmy przecież w Raju 🙂 Częste przystanki, słuchanie, napawanie się widokami i zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia :). Można tę drogę przebyć i w 4 godziny. To tylko zależy od Was i pogody, która tutaj jest bardzo zmienna. Campo Imperatore leży na terenie Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga.

Co ciekawe, pomimo bardzo bogatej flory i obcowania w bliskości niemal namacalnej z fauną, do tegoż parku narodowego można jeździć z psem 🙂 i chodzić po górach też z psem 🙂 . Polskie prawo pozwala po naszych parkach narodowych chodzić z kogutem na smyczy, kozą na łańcuchu, ale nie z psem 😦 – co kraj to obyczaj, prawda ?. Płaskowyż rozciąga się na długość ok 18 km i szerokość ok 8 km i zaczyna się na wysokości ok 1450m n.p.m a najwyższy punkt sięga ponad 2100 m n.p.m. W tym właśnie miejscu znajduje się hotel i restauracja ( w okresie zimowym Campo Imperatore jest jednym z ważniejszych i najstarszych resortów narciarskich we Włoszech i to nie tylko narciarstwa zjazdowego, ale również biegowego ). W miejscu tym był więziony po upadku swojej dyktatury Benito Musolini ( 08-09.1943r. ) do czasu uwolnienia go przez niemieckich komandosów. Lubił tam przyjeżdżać na odpoczynek i na narty Papież Jan Paweł II – co zostało upamiętnione tablicą i małą kaplicą.

Charakterystycznym budynkiem jest obserwatorium astronomiczne z dwoma kopułami. Jest ono oddziałem rzymskiego obserwatorium, a posadowione właśnie tutaj z powodu braku źródeł sztucznego światła w okolicy i łatwości obserwacji nieba.

Campo Imperatore dla jednych jest miejscem docelowym, a dla innych miejscem startowym na piesze, górskie wycieczki.

Zjeżdżając w dół tą samą ( jedyną ) drogą, którą przyjechaliśmy, dojeżdżamy do skrzyżowania: w prawo do L’Aquila, w lewo do Castel del Monte. Jedziemy w lewo. Po około 8 km drogi zauważamy umieszczony na płaskowyżu bar / restaurację Ristoro Muciante prowadzoną przez dwóch uroczych bliźniaków. Tam należy zatrzymać się na jedzenie. Trudno nazwać to barem, trudno nazwać to restauracją. Jest to sklep, gdzie można kupić miejscowe wyroby wędliniarskie, sery, surowe kiełbasy, a przede wszystkim malutkie szaszłyczki z baraniny i wino.  Na zewnątrz rozmieszczone są grile w kształcie rynien, napełnione rozżarzonym węglem drzewnym – nic tylko grilować, jeść, pić i napawać wszystkimi zmysłami otoczenie. Tu spędzimy z dobrą godzinkę, jak nie więcej.

Dalej kierujemy się do średniowiecznego miasteczka Castel del Monte, dalej przejeżdżamy przez przepiękne Santo Stefano di Sessanio i docieramy do ruin najwyższych fortyfikacji wybudowanych w Europie – Roca Calascio. Tam warto zatrzymać się i zrobić kilka zdjęć.

Kierując się dalej krętymi zjazdami mijamy oddaloną o ok 20 km L’Aquilę i albo mamy jeszcze siły zajrzeć do tego miasta i zobaczyć ogrom zniszczeń, jakim uległa w trakcie trzęsienia ziemi w 2009r, albo kierujemy się na autostradę w kierunku Teramo. I tak kończy się nasza niestety jednodniowa wycieczka na Campo Imperatore. My tam wracamy w przyszłym roku. Zobaczcie dlaczego. Zdjęcia i filmiki w poniższych linkach

https://drive.google.com/folderview?id=0BwwY8qnh8ybeWG1CdkdraUJiWjA&usp=sharing

Pozdrawiam Was. Chmurka

Reklamy

Informacje o Chmurka

Ukończyłem Śląską Akademię Medyczną. W latach 1987 - 2000 pracowałem jako lekarz w Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskałem I-szy i II-gi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W latach 2001-2007 byłem Dyrektorem ds Sprzedaży w firmie farmaceutycznej, a w latach 2008-2009 Dyrektorem ds Sprzedaży i Partnerstwa Biznesowego w SCANMED S.A. w Krakowie. Obecnie prowadząc własną działalność gospodarczą pracuję w Ośrodku Medycznym TOMMED w Katowicach, pełniąc funkcję Kierownika Poradni Specjalistycznych oraz Key Account Manager-a. Możecie znaleźć mnie na stronie Facebook'a jako PIÓRKIEM CHMURKI lub Twitter'a pod #piorkiemchmurki. Zapraszam. I graduated from the Silesian Medical Academy. In the years 1987 - 2000 worked as a physician in the Department of Cardiology of the Upper Silesian Medical Centre in Katowice Ochojec, where I received my I-st and II-nd degree of specialization in the field of internal medicine. In 2001-2007 I was Director of Sales at a pharmaceutical company, and in 2008-2009 as Director of Sales and Business Partnership in SCANMED SA in Krakow. Currently running his own business working in TOMMED Medical Center in Katowice, serving as Head of the Outpatient Clinic and Key Account Manager. You can find me on the side of Facebook as a Piórkiem Chmurki https://www.facebook.com/PiorkiemChmurki or Twitter at # piorkiemchmurki. Welcome.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Włochy, Zagranica i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s