Norcia – miasto Świętego Benedykta i najlepszych rzeźników w Italii.

Malutkie miasto położone w Umbrii, nieopodal Perugii w Górach Sybilińskich.

Norcia

Miasto było zasiedlone już w V w p.n.e przez Sabinów, którzy w roku 208 w czasie II wojny Punickiej stali się sprzymierzeńcami Rzymu. To tutaj urodziła się matka przyszłego Cesarza Rzymu Vespazjana – Vespasia Polla. Jest wspominane  w VIII wieku naszej ery jako miejsce pielgrzymkowe do miejsca narodzin i zamieszkania Świętego Benedykta – obecnego patrona Europy. Zakonnicy ( benedyktyni ) przybyli do Norci w X wieku i działali do 1810 r., kiedy to na podstawie nowych przepisów Kodeksu Napoleona, zostali zmuszeni do opuszczenia miasta. Obecnie istniejący Zakon Benedyktynów został założony w 1998r, a zakonników przeniesiono z Rzymu do Norcii celem opieki nad Bazyliką Świętego Benedykta. Bazylika powstała w miejscu urodzenia i zamieszkania świętego.

Norcia słynie na całą Italię ze znakomitych wyrobów wędliniarskich. Hodowane tutaj świnie, dokarmiane są żołędziami, co daje dodatkowy, charakterystyczny smak wędlinom. Należy spróbować będąc tutaj Prosciutto di Norcia i Salame al tartufo – czyli sezonowanej salami z truflami. Lasy wokół Norcii są bogate w trufle, stąd znajdujemy je we wszystkich potrawach – my spróbowaliśmy podane w formie pasty na gorącej, chrupiącej grzance i w omlecie. Wartym spróbowania są miejscowe owcze sery, sezonowane w winie lub liściach figowca czy orzecha. Do tego butelka znakomitego umbryjskiego wina i uczta gotowa.

Zapraszam na krótki spacer po Norcii – miasteczku, którego nie można przeoczyć zwiedzając Umbrię. Jako że w tym roku, byliśmy nastawieni na zwiedzanie Abruzji, a wypad do Perugii, Asyżu i Spoleto miał być tylko odskocznią, nie wiedzieliśmy nic o tym miasteczku. Dzięki spotkaniu z przyjaciółmi z Toskanii ( Natalią i Paolo ) dowiedzieliśmy się, że musimy odwiedzić to miejsce. Dziękujemy Wam. To urocze miasteczko z przepysznym jedzeniem.

https://drive.google.com/folderview?id=0BwwY8qnh8ybebEw4bF9ieFpCOUE&usp=sharing

Pozdrawiam. Chmurka.

Reklamy

Informacje o Chmurka

Ukończyłem Śląską Akademię Medyczną. W latach 1987 - 2000 pracowałem jako lekarz w Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskałem I-szy i II-gi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W latach 2001-2007 byłem Dyrektorem ds Sprzedaży w firmie farmaceutycznej, a w latach 2008-2009 Dyrektorem ds Sprzedaży i Partnerstwa Biznesowego w SCANMED S.A. w Krakowie. Obecnie prowadząc własną działalność gospodarczą pracuję w Ośrodku Medycznym TOMMED w Katowicach, pełniąc funkcję Kierownika Poradni Specjalistycznych oraz Key Account Manager-a. Możecie znaleźć mnie na stronie Facebook'a jako PIÓRKIEM CHMURKI lub Twitter'a pod #piorkiemchmurki. Zapraszam. I graduated from the Silesian Medical Academy. In the years 1987 - 2000 worked as a physician in the Department of Cardiology of the Upper Silesian Medical Centre in Katowice Ochojec, where I received my I-st and II-nd degree of specialization in the field of internal medicine. In 2001-2007 I was Director of Sales at a pharmaceutical company, and in 2008-2009 as Director of Sales and Business Partnership in SCANMED SA in Krakow. Currently running his own business working in TOMMED Medical Center in Katowice, serving as Head of the Outpatient Clinic and Key Account Manager. You can find me on the side of Facebook as a Piórkiem Chmurki https://www.facebook.com/PiorkiemChmurki or Twitter at # piorkiemchmurki. Welcome.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska, Włochy, Zagranica i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s