Perugia – romantyczna stolica Umbrii i czekolady.

Perugia to mało znane przez Polaków miejsce we Włoszech. No, może przez tych, którzy przyjeżdżają tutaj w ramach ERAZMUS-a na Międzynarodowy Uniwersytet i szlifują język włoski. Stąd ogrom młodych ludzi z całego świata. No, może jeszcze przez tych, którzy „zabłądzą” z oddalonego o ok 25 km Asyżu :). Ach, zapomniałem o wyczynach siatkarzy Perugii i ciągnących za nimi kibicach ( w Sir Safety Perugia grają zawodnicy takiej klasy jak: Luciano de Cecco, Aron Russel, Aleksandar Atanasijević, Ivan Zaytsev, Andrea Bari, Marco Pordaśćanin – ogromna siła i historia siatkówki ). Jeden dzień zwiedzania to za mało, by zobaczyć wszystkie zabytki, ale sam spacer czy wieczorny, nocny lub wczesnoporanny daje nam poczucie, że jesteśmy w pięknym mieście z ogromem historii. Perugia jest zamknięta murami etruskimi.

Kościół Michała Archanioła

Należy zwrócić uwagę na Katedrę Św. Wawrzyńca, znajdującą się na końcu głównej ulicy miasta Corso Vanucci. Przed jej bocznym wejściem ( które jest głównym ) stoi posąg Papieża Juliusza II z XVII w, przypominający, że Perugia była jednym z miast, w którym rezydowali Papieże, a czterech z nich jest w Perugii pochowanych. Z ambony przed wejściem, Św. Bernard ze Sieny nawoływał mieszkańców do nawrócenia.
Po przeciwnej stronie znajduje się Bazylika Św. Dominika z klasztorem. To w nim umiejscowione jest Museo Archeologico Nazionale dell’Umbria, w którego posiadaniu są bogate zbiory sztuki etruskiej. Dopełnieniem Piazza Grande di Perugia jest okazała Fontanna Magiore i Palazzo dei Priori ( Ratusz Miejski – mieszczący National Gallery of Umbrian ).
Po drugiej stronie Corso Vanucci znajduje się plac sięgający krawędzi wzniesienia z miejscem widokowym. Jest to pozostałość, po fortyfikacji ufundowanej przez Papieża Pawła III w 1540 roku, a zburzonej po zjednoczeniu Włoch.
Warto powłóczyć się wąskimi, ciasnymi uliczkami Perugii, usiąść w jednej z restauracji, coś zjeść, wypić butelkę znakomitego umbryjskiego wina i patrzeć, obserwować, poczuć miasto.
Nie można zapomnieć, że Perugia jest rodzinnym miastem Pietro Perugino – genialnego malarza, nauczyciela Rafaela Santi.
W Perugii w październiku odbywa się festiwal czekolady, którą wtedy możemy kupić pod każdą znaną nam i nieznaną postacią.
By zwiedzić Perugię, trzeba wpierw dojechać, a potem wyjechać ( o zgrozo 🙂 🙂 ) z hotelu. Jeden z filmików pokazuje jak ekstremalnie wąskimi ulicami poruszaliśmy się samochodem po Perugii.

Ten pod tym linkiem, czarowny hotel prowadzony przez urocze, starsze małżeństwo.
Zapraszam wszystkich na spacer po pięknym, romantycznym mieście.
W poniższym linku jak zawsze zdjęcia .

https://drive.google.com/folderview?id=0BwwY8qnh8ybeS0RGUkxqc1BTT28&usp=sharing

Pozdrawiam. Chmurka

Reklamy

Informacje o Chmurka

Ukończyłem Śląską Akademię Medyczną. W latach 1987 - 2000 pracowałem jako lekarz w Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskałem I-szy i II-gi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W latach 2001-2007 byłem Dyrektorem ds Sprzedaży w firmie farmaceutycznej, a w latach 2008-2009 Dyrektorem ds Sprzedaży i Partnerstwa Biznesowego w SCANMED S.A. w Krakowie. Obecnie prowadząc własną działalność gospodarczą pracuję w Ośrodku Medycznym TOMMED w Katowicach, pełniąc funkcję Kierownika Poradni Specjalistycznych oraz Key Account Manager-a. Możecie znaleźć mnie na stronie Facebook'a jako PIÓRKIEM CHMURKI lub Twitter'a pod #piorkiemchmurki. Zapraszam. I graduated from the Silesian Medical Academy. In the years 1987 - 2000 worked as a physician in the Department of Cardiology of the Upper Silesian Medical Centre in Katowice Ochojec, where I received my I-st and II-nd degree of specialization in the field of internal medicine. In 2001-2007 I was Director of Sales at a pharmaceutical company, and in 2008-2009 as Director of Sales and Business Partnership in SCANMED SA in Krakow. Currently running his own business working in TOMMED Medical Center in Katowice, serving as Head of the Outpatient Clinic and Key Account Manager. You can find me on the side of Facebook as a Piórkiem Chmurki https://www.facebook.com/PiorkiemChmurki or Twitter at # piorkiemchmurki. Welcome.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska, Włochy, Zagranica i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s