Ascoli Piceno ( IT Marche ) – jedno z najpiękniejszych miast Italii.

Ascoli Piceno jest jednym z czterech, największych miast regionu Marche. Ustępuje jedynie Anconie, Pesaro i Fano. Cała zabytkowa część miasta zbudowana jest z trawertynu i robi ogromne wrażenie. Miasto znajduje się w otulinie chronionych parków przyrodniczych: Parku Narodowego Gran Sasso i Parku Narodowego Monti della Laga,  jedynie 28 km od morza. Otoczone jest z trzech stron górami.

Ascoli Piceno Piazza dell Popoli

Ascoli Piceno było założone przez Sabinów, dobre kilka wieków przed powstaniem Rzymu. W 299 r p.n.e przeszło pod jurysdykcję Rzymu. W 91 r p.n.e mieszkańcy zbuntowali się przeciwko Rzymowi i chcieli ustanowić autonomię, jednak w 89 r p.n.e Pompejusz Scypion, po długim oblężeniu odzyskał dla Rzymu Ascoli, a z rebeliantami krwawo się rozprawił. W czasach wojny domowej pomiędzy Gajuszem Juliuszem Cezarem a Markiem Antoniuszem w 49 r p.n.e, miasto opowiedziało się za tym pierwszym, co zaowocowało w czasach drugiego triumwiratu nadaniem honorowego tytułu dla miasta. W czasach Średniowiecza przeszło pod władanie Księstwa Spoleto, później Księstwa Neapolu.

Do 1862 roku nazwa miasta była tylko Ascoli. Dopiero po tym roku, na mocy dekretu królewskiego miasto mogło używać nazwy Ascoli Piceno.

Jest to jedno z najpiękniejszych miast Italii, a wielu uznaje, że Piazza del Popolo dorównuje może nie swoją wielkością i rozległością, ale pięknem architektury do Piazza San Marco w Wenecji. Centrum historyczne miasta jest zbudowane w całości z trawertynu, wapiennych skał osadowych, pochodzących z okolicznych kamieniołomów. Pałac Kapitanów, Kościół pod wezwaniem Świętego Franciszka, kawiarnia Meletti zamykają plac w cudowną architektoniczną całość.  Warto przejść się na Piazza Arringo ( najstarszy plac Ascoli ), gdzie godne zwiedzenia są: Ratusz Miejski – znajduje się w nim informacja turystyczna, można pobrać mapy i przewodniki, przepiękne dwie fontanny i Katedra di Sant’Emidio ( patrona miasta ) oraz romańskie Battisterio di San Giovani. Warto powłóczyć się sennie po tym mieście.

Nie można zapomnieć o kuchni. Królują tutaj oliwki nadziewane pastą na bazie mięsa i smażone na głębokim oleju, karczochy i kotlety jagnięce. Nie zapomnijcie zjeść słodyczy z Ascoli: ciast z figami, migdałami, orzechami włoskimi i kandyzowanymi owocami. Miejskim specjałem jest „słodka pizza” – ravioli nadziewane kremem z ricotty i kasztanów.

Zapraszam Was do odwiedzenia Ascoli Piceno. Spędzicie tutaj cały uroczy dzień. Poniżej link do zdjęć i filmik. Pozdrawiam Was Chmurka.

Zdjęcia tutaj.

Reklamy

Informacje o Chmurka

Ukończyłem Śląską Akademię Medyczną. W latach 1987 - 2000 pracowałem jako lekarz w Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskałem I-szy i II-gi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. W latach 2001-2007 byłem Dyrektorem ds Sprzedaży w firmie farmaceutycznej, a w latach 2008-2009 Dyrektorem ds Sprzedaży i Partnerstwa Biznesowego w SCANMED S.A. w Krakowie. Obecnie prowadząc własną działalność gospodarczą pracuję w Ośrodku Medycznym TOMMED w Katowicach, pełniąc funkcję Kierownika Poradni Specjalistycznych oraz Key Account Manager-a. Możecie znaleźć mnie na stronie Facebook'a jako PIÓRKIEM CHMURKI lub Twitter'a pod #piorkiemchmurki. Zapraszam. I graduated from the Silesian Medical Academy. In the years 1987 - 2000 worked as a physician in the Department of Cardiology of the Upper Silesian Medical Centre in Katowice Ochojec, where I received my I-st and II-nd degree of specialization in the field of internal medicine. In 2001-2007 I was Director of Sales at a pharmaceutical company, and in 2008-2009 as Director of Sales and Business Partnership in SCANMED SA in Krakow. Currently running his own business working in TOMMED Medical Center in Katowice, serving as Head of the Outpatient Clinic and Key Account Manager. You can find me on the side of Facebook as a Piórkiem Chmurki https://www.facebook.com/PiorkiemChmurki or Twitter at # piorkiemchmurki. Welcome.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Włochy, Zagranica i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ascoli Piceno ( IT Marche ) – jedno z najpiękniejszych miast Italii.

 1. Chmurka pisze:

  Miło nam to słyszeć, bo staramy się, by wielu z Was zachęcić do odwiedzenia wielu cudownych miejsc, które udało nam się czasem przypadkowo, a czasem planowo odkryć.

 2. Małgorzata Dudek - Niechciał pisze:

  Tomku!!
  Przepiękne miejsce i fantastyczny film!!
  Uwielbiam włoskie „klimaty”(zabytki, przyrodę, klimat, jedzonko
  I wspaniałe, zwłaszcza czerwone wino).
  Dzięki tobie przed chwilą „odbywam” spacer po tej uroczej miejscowości!! Szkoda, że nie byłam z wami.
  Pozdrawiam serdecznie panie fotoreporterze,pana i rodzinkę!!
  Czekam na kolejny film!!👍👍👍😍

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s